Rekordowe Konfrontacje Taneczne w sobotę w Małogoszczu. Piotr Galiński oceni 2000 tancerzy

Rekordowe Konfrontacje Taneczne w sobotę w Małogoszczu. Piotr Galiński oceni 2000 tancerzy

W sobotę, 22 kwietnia, na sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu odbędą się „XXIII Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych”. Na scenie zaprezentuje się rekordowa ilość 2000 tancerzy ze 100 grup tanecznych. Rozmawiamy z Edytą Piotrowską z Domu Kultury w Małogoszczu, pomysłodawczynią imprezy, choreografem i instruktorem tańca.
W tym roku odbędą się XXIII Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych. Jak to się zaczęło, kto wymyślił tę imprezę?
W 1994 roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Kłobucku, a dokładniej zespół taneczny, który prowadzę, czyli Kaprys z Domu Kultury w Małogoszczu oraz Studio Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego z Kielc. Była to pierwsza wyprawa na ogólnopolski turniej. W trakcie zajęć w Studium Choreograficznym w Kielcach, gdzie spotkaliśmy się ponownie wymieniliśmy się spostrzeżeniami związanymi z wyjazdem do Kłobucka i właśnie wtedy wpadłam na pomysł zorganizowania Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych w Małogoszczu. Dyrektor Domu Kultury Andrzej Staniek, który do dnia dzisiejszego służy dobrą radą i pomocą dał „zielone światło” i dzięki temu w tym roku mamy już 23 konfrontacje.
Ile osób i zespołów przyjechało na pierwsze i jak to potem wyglądało?
W pierwszych konfrontacjach udział wzięło 11 zespołów, około 180 osób i tylko z terenu województwa świętokrzyskiego. Z roku na rok impreza zaczęła zataczać co raz szersze kręgi, do Małogoszcza zaczęły przyjeżdżać zespoły z całego kraju. W Domu Kultury zaczynało już brakować miejsca i dlatego 10-te, jubileuszowe konfrontacje, odbyły się w hali widowiskowo sportowej w małogoskiej szkole.
W zeszłym roku przyjechało 1500, a w tym będzie ponad 2000 tańczących. Kiedyś Konfrontacje trwały dwa dni, a było mniej osób. Jak dajecie radę?
Kiedyś impreza faktycznie trwała 2 dni i zakończona była koncertem galowym. W tym momencie trzeba zaznaczyć ,że Konfrontacje taneczne to nie tylko Edyta Piotrowska. Od samego początku w organizacji pomagał mi Zbigniew Rudkiewicz, który okazał się świetnym logistykiem. Ponadto znał środowisko, znalazł ludzi, którzy chętnie zaczęli pomagać jako wolontariusze. Przez te wszystkie lata dzięki wspólnej pracy, a nie zawsze we wszystkim się zgadzaliśmy i oczywiście wspaniałej współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu konfrontacje stały się prestiżową imprezą promującą Małogoszcz na terenie Polski.
Przez tyle lat musiało się coś ciekawego wydarzyć, pierwsza historia jaka Pani przychodzi do głowy to… Koleżanka, która współpracowała z telewizją TVN i zasiadała u nas w jury poinformowała mnie, że przyjedzie z nią Krzysztof Krawczyk. Różne pomysły przychodziły nam do głowy jak ugościć taką gwiazdę. Oczywiście Krzysztof Krawczyk przyjechał, ale nie ten – po prostu zbieżność nazwisk.
Kiedy zaczynają się przygotowania do imprezy?
Podczas… konfrontacji. To wtedy ustala się datę następnej imprezy, wyciąga wnioski, wtedy rodzą się również nowe pomysły i rozwiązania.
Otrzymała Pani w plebiscycie „Echo Dnia” tytuł Kobiety Przedsiębiorczej w zeszłym roku, a w tegorocznej edycji wyróżnienie. Konfrontacje zapewne miały na to wpływ?
Na pewno tak. Impreza urosła już do takich rozmiarów, że w tym roku gościć będziemy ponad 2000 tysiące samych uczestników. Otrzymany tytuł w ubiegłorocznej i tegorocznej edycji plebiscytu bardzo mnie ucieszył, był potwierdzeniem tego, że to co robię ma sens i ludzie to dostrzegają.
Zespół taneczny „Kaprys”, którego jest Pani instruktorem odnosi wiele sukcesów i zapewne wystąpi podczas, że tak powiem „domowej” imprezy.
Podczas konfrontacji zespół taneczny Kaprys nie bierze udziału w konkursie, ale jako gospodarz rozpoczyna galę wręczenia nagród. Sam zespół taneczny „Kaprys” działa przy Domu Kultury w Małogoszczu od 1992 roku, czyli już 26 lat. Przez te wszystkie lata zgromadził na swoim koncie wiele pucharów i dyplomów. A w ostatnim czasie, rzeczywiście odnosi spektakularne sukcesy, nie tylko na terenie kraju, jak 3 miejsce na Mistrzostwach Europy w 2016 roku w Płocku, ale również na arenie międzynarodowej, przypomnijmy 3 miejsce na mistrzostwach świata w czeskim Libercu w 2016 roku czy nagroda 3 stopnia na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w styczniu 2017 roku w Pradze. W tym miejscu pragnę podziękować każdej swojej tancerce za ciężką pracę na zajęciach, która pięknie odzwierciedla się w osiąganych sukcesach.
Plany na przyszłość?
Iść po prostu ciągle do przodu.
Konfrontacje rozpoczną się w sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 9, gala wręczenia nagród planowana jest na godzinę 19. Wstęp na imprezę wolny. Małogoszcz gościł będzie między innymi Studio Tańca i Stylu Rewanż z Kielc, Szkołę Tańca Kieleckiego Teatru Tańca, Mak z Zabrza, MBB Warszawa, EKS-Tremum z Jędrzejowa, Bartek z Góry Kalwarii, Piramidę z Morawicy, Axis z Suchedniowa, Kryształki z Daleszyc, Konecki Klub Tańca Spin, Studio Tańca i Rozwoju Ruchowego Moniki Wielińskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego, Impuls Kielecki Teatr Tańca, Efekt z Brynicy, Świętokrzyski Klub Tańca Sportowego JUMP oraz wiele innych z Rzeszowa, Stąporkowa, Czarnej, Proszowic, Jastrzębia Zdroju. Zespoły zostały podzielone na kategorie wiekowe do lat 11, od 12 do 15 lat oraz powyżej lat. Wystąpią w kategoriach tanecznych: taniec nowoczesny, „show dance”, „carribean show”, formacje tańca towarzyskiego oraz inne formy. Z każdej kategorii wyłonieni zostaną Złoci, Srebrni, Brązowi laureaci oraz przyznana zostanie nagroda GRAND PRIX. Ponadto bez względu na kategorię wiekową wybrany zostanie najlepszy zespół konfrontacji, który otrzyma Nagrodę Główną – puchar GRAND PRIX ufundowany przez Pana Jacka Patyka – dyrektora LafargeHolcim Małogoszcz.
Zmagania tancerzy oceniać będzie profesjonalne jury Katarzyna Bryłka – choreograf Zespołu Tanecznego Pech z Opola , aktualnych Mistrzów Polski Show Dance , Disco Dance i Street Dance Show, uczestniczka warsztatów w Broadway Dance Center w Nowym Jorku, sędzia Polskiej Federacji Tańca.
Piotr Galiński – choreograf, specjalizujący się w tańcu jazzowym, towarzyskim i nowoczesnym. W latach 2005–2010 był jurorem pierwszych trzynastu edycji programu „Taniec z gwiazdami” emitowanego w telewizji TVN.

Małgorzata Szulc – międzynarodowa sędzina International Dance Organization oraz Polskiej Federacji Tańca, trener wielokrotnych mistrzów Polski i Świata w tańcu nowoczesnym oraz wieloletni szkoleniowiec kadry Polski, Ukrainy i Norwegii w Disco Dance.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.